CZEN

Dobré rady

Zajímá vás něco kolem patchworku a nevíte si rady? Pročtěte si naše dobré rady a snad v nich najdete odpověď na vaši otázku. Pokud ji nenajdete, nevadí. Napište nám do diskuze a my se vám pokusíme odpovědět. Pokud bude váš dotaz zajímavý a užitečný i pro další, zařadíme ho mezi dobré rady.

 


Jak se stát členkou SPL o.s. Litomyšl?

Vazena pani, chtela bych se vas zeptat zda by nebylo mozne,abych se prihlasila do vaseho spolku. Budu rada kdyz mi odpovite.Mejte se hezky
Dana Sadovska

Dobrý den,
o přijetí nových členů rozhoduje podle Stanov občanského sdružení rada sdružení.

Citace Stanov občanského sdružení.:
Článek 4. Členství
Členem sdružení mohou být fyzické a právnické osoby, které písemně potvrdí souhlas se stanovami sdružení a které se zaváží plnit povinnosti člena sdružení.
O přijetí člena rozhoduje na základě písemné přihlášky rada sdružení, členství vzniká dnem přijetí za člena.

Ráda bych, abyste věděla, že členství v našem spolku není jen o šítí, ale také o propagaci patchworku a spolku na našich akcích. Doporučuji přečíst si naše stanovy, v "O spolku", kde se seznámíte s právy a povinnostmi členek SPL a přečíst si plánované akce spolku. Všechny tyto akce připravují členky spolku. Pokud s nimi budete souhlasit, pak zašlete vaše údaje (jméno, příjmení, adresu, kontakt, profesi, něco o tom jestli šijete a co? - nemusíte šít - není podmínkou) na některý z mailů rady sdružení, viz. "Kontakty" a rada sdružení rozhodne o vašem přijetí.
Nejbližší schůzka rady sdružení bude začátkem března 2009.
Za SPL o.s. předsedkyně Renata Edlmanová

Aktualizace: 5. března 2009
V roce 2009 jsme přijali osm nových členek na základě písemných žádostí. Pro tento rok jsme udělali STOP stav. V roce 2009 již nebudeme přijímat další nové členky.
Renata Edlmanová


Jaké pomůcky jsou potřeba?

Jsem v patchworku docela začátečník, ušila jsem zatím jenom dva polštáře, a tak bych se vás ráda zeptala, které pomůcky bych si pro začátek měla pořídit. Že je to podložka, řezák a pravítko to vím, ale je jich tolik druhů a velikostí, že se v tom vyzná jenom čert. Nebo vy taky?
Šárka

V našem spolku nejvíce používáme pomůcky značky KAI.
- řezák - 45mm Řezací kolečko komfort.
- podložku - čím větší tím lepší, velikost se odráží na ceně a špatně se s ní cestuje - 450 x 600mm - Řezací podložka střední
- pravítko - 3" x 18" - Rastrové pravítko Omnigrid - palce.
Všechny tyto pomůcky koupíte například v Ragosu.
Pravítek si postupně určitě pořídíte víc, každé se používá trochu jinak a na každou techniku může vyhovovat jiné.
Pomůcek je obrovské množství,proto vybírejte a nakupujte pomalu a postupně, jak budete potřebovat na určité vzory a techniky.
Renata Edlmanová a Klára Beránková


Jak se objednávají látky z USA?

V diskuzi jsem se dověděl, že lze objednávat látky z USA. Rád bych se zeptal jakým způsobem probíhá objednání, dodání, platba látek?
Jirka z Chomutova

Jirko, látky z USA objednáváme na adrese http://www.fabricshack.com/.
Tady se dají koupit látky za celkem slušnou cenu (i za 100-120 Kč za metr včetně poštovného), hlavně ve výprodeji.
Nákup látek z USA je jednoduchý, jen je třeba dodržet pár zásad. Mluvíte anglicky? Jestli ne nevadí. Do jednoho balíčku od této firmy se vejde 9 yardů látky. Poštovné je 9 dolarů. Takže k ceně látky za yard (přibližně metr) připočtětě cca 20.- Kč.
Jinak je třeba vlastnit mezinárodní platební kartu. Jestli máte nějaký lepší účet v bance, tak ji vlastníte automaticky. Já mám obyčejný, takže si ji musím každý rok připlácet, 700.- Kč. Dále je třeba v bance nutné zřídit službu (jakési povolení pro výplatu peněz z účtu do zahraničí), 50.- Kč. Po odeslání objednávky vám okamžitě přijde potvrzení a za 3-5 dní informace o odeslání zboží. Za týden máte látky doma a oni si peníze vezmou z vašeho účtu. Je to bezpečné. V Čechách bych si netroufla nakupovat tímto způsobem, ale tady máme jen dobré zkušenosti.
Ještě vaše objednávka by neměla přesáhnout 50 dolarů. Pokud přesáhne, oni ji rozdělí do balíčků po menších částkách. Muselo by se to jinak proclívat.
Pokud uvažujete o větší objednávce, tak vždycky násobek devíti yardů.
Klára Beránková


Kolik měří yard, inch a další?

V textech o patchworku se občas vyskytují anglické měrné jednotky. Kolik to je metrických jednotek?

V patchworku se prakticky používají pouze palce (inch) a yardy, příčemž platí 1 inch = 2,54 cm, 1 yard = 91 cm. Ještě můžete narazit na stopu (foot), kde platí 1 foot = 30,5 cm.
Kompletní převod anglických na metrické jednotky lze najít ve Wikipedii.