CZEN

O spolku

V  LEDNU 2016 SPOLEK OSLAVIL 100.DÍLNU. BOHUŽEL POČASÍ NÁM NEDOVOLILO SEJÍT SE VE VĚTŠÍM POČTU.

PŘEJI SPOLKU DO DALŠÍ STOVKY HODNĚ NÁPADŮ, ČLENKÁM ZDRAVÍ A CHUŤ SE POTKÁVAT NA DALŠÍCH DÍLNÁCH.

KLÁRA BERÁNKOVÁ

S LÍTOSTÍ V SRDCI OZNAMUJEME, ŽE DNE 26.4.2015 NÁS OPUSTILA NAŠE DLOUHOLETÁ ČLENKA A PŘÍTELKYNĚ ANIČKA TŮMOVÁ

Spolek patchworku Litomyšl byl založen v únoru roku 2005. Jeho založení bylo logickým vyústěním našeho dvouletého společného setkávání při šití patchworku pod vedením Antonie Chalupné a její matky Ireny nejdříve v mateřském centru, později v prostorách III.  ZŠ, T.G.M.  v Litomyšli.

Holandsko 2008

Spolek patchworku založily Antonie Chalupná, Renata Edlmanová a Renata Kmošková.  Velkou inspirací k našemu společnému šití nám byly kurzy pořádané našimi holandskými přítelkyněmi z partnerského města Roden. Po čase jsme se s Holanďankami velmi skamarádili, naše přítelkyně Fritia Folkerts, Henny Tijhuis-van der Woude, Ina Visser-Luhman, Egbertje Boonstra, Baukje Meijer-v.d. Veen,Griet Ananias a Dineke Unge nás naučily spoustu zajímavých patchworkových technik a ovlivňovaly naše vnímání barev, látek, vzorů....  Společně jsme uspořádaly výměnné výstavy a pobyty v Čechách i v Holandsku a naše spolupráce pokračuje i nadále. V současné době se učíme a inspirujeme vzájemně a těšíme se na další setkání.

Hlavním cílem našeho spolku je však sdružovat všechny „spřízněné duše“, bez rozdílu věku a pohlaví (zatím jsme jen samé ženy), zkrátka ty, kteří mají zájem o ruční práci — patchwork a quilting. Ten dále propagujeme a rozšiřujeme prostřednictvím našich pravidelných dílen, výstav a předváděcích akcí určených nejen pro členky spolku, ale také pro širokou veřejnost. Často proto spolupracujeme i s dalšími sdruženími a organizacemi v příbuzných oborech, kulturními organizacemi, městským zastupitelstvem apod.  Účastníme se výstav, pořádáme patchworkové výlety, burzy látek, nabízíme poradenství pro začátečníky i pokročilé, aktivně se účastníme swapů - výměn bloků s danou tématikou mezi více švadlenkami atd.

V současné době má spolek 45 členek, z toho 2 malá děvčata, dcery našich patchworkářek. V tuto chvíli nové členky nepřijímáme z důvodu naplnění kapacity.  Nezapomínáme, ale ani na ostatní zájemce a proto pořádáme také šicí dílny pro veřejnost. Nejdete je zde mezi šicími dílnami barevně odlišené.

Spolek patchworku Litomyšl 2009 (Foto František Renza)

Setkáváme se pravidelně 1x měsíčně v III. ZŠ, T.G. M. v Litomyšli, kde máme pronajatou školní šicí třídu s perfektně vybavenou kuchyňkou. O šicí dílnu se stará služba (3-4 členky spolku), které dbají o pohodlí a komfort při šití, vaří kávičku a čaj, připravují občerstvení a hlavně učí nás nové techniky. Členky se ve službách střídají. Podle našich společných „pravidel“, by každá členka měla mít alespoň jedenkrát za rok službu. Na těchto setkáních se učíme navzájem nové techniky a pro nové členky připravujeme opakovaně kurzy, pro nás již známých technik.

Členky spolku každý rok nejméně jednou představují svá patchworková díla na společných výstavách. Účastníme se i jiných výstav.

V roce 2007 jsme na pozvání města Levoča připravily první výstavu a kurzy pro začátečníky patchworku v Levoči. Akce byla zpestřením oslav Dnů Majstra Pavla, které zde probíhají každoročně.  Pro velký zájem Levočanek jsme minulý rok znovu zavítaly do Levoči a pro Levočanky připravili malé překvapení, jak jinak než patchworkové. „Zdravé jádro spolku“ ušilo tapiserii Levočského kostela sv. Jakuba, který jsme několikrát navštívily. Tuto tapiserii jsme si na jaře 2009 zapůjčily a vystavily na 3. ročníku PPM.

Do Levoči se letos v létě opět podívaly některé členky spolku, které spolek prezentovaly výstavou a kurzy připravené pro členky Levočského patchworkového klubu, jehož vznik se inspiroval naším spolkem.

V roce 2009 jsme se podíleli na celoročních oslavách našeho domovského města Litomyšle, které slavilo 750 let od povýšení na město. Slavili jsme samozřejmě šitím pro veřejnost, tedy přesněji 750 minut šití maličkostí pro výzdobu domácnosti a společného šití quiltu ze 750 dílků zámeckých sgrafit. Tento quilt ušili hlavně návštěvníci našich akcí, do každého psaníčka – sgrafita autor vepsal vzkaz, nebo svoje jméno. Jedno z prvních psaníček ušil starosta města p. Michal Kortyš.

Quilt ze sgrafit jsme koncem roku 2010 věnovali městu Litomyšl a těšíme se, že bude zdobit městský úřad, že bude viset na čestném místě vedle quiltu věnovaného městu našimi přítelkyněmi z holandského Rodenu. Nyní ho můžete vidět na právě probíhající výstavě v Domě u Rytířů v Litomyšli.

V roce 2010 jsme oslavili pěl let společného šití. V září jsme slavily  výletem za patchworkem do Francie a v prosinci výstavou "Diagńoza: Patchwork". Více o našem šití, o našich členkách, o jejich dílech, o našich šicích dílnách, o výstavách, o lidech patchworku nakloněných, o lidech našim patchworkářkám nakloněných a další o patchworku najdete na těchto webových stránkách.

aše patchworkové plány, přání a projekty jsou tak obsáhlé, že máme pocit, že je všechny nemůžeme nikdy všechny realizovat, naše skříně naplněné látkami, jsou tak naducané, že je nemůžeme nikdy roztříhat, naše zásoby nití jsou kilometry dlouhé, že je nestihneme nikdy vymotat a …….ale  jeden plán za všechny, do příštího roku, rády bychom opět společně navštívily některou ze zahraničních výstav patchworku.

Šití patchworku se tak pro nás stalo nejen koníčkem, ale také místem našeho vzájemného setkávání a společně prožitého času.

Patchwork je krása přecházející v nádheru :-)

Za SPL o.s. Litomyšl,  Renata Edlmanová

» Stanovy spolku platné od 27.1.2005 do 7.12.2007